Sbor dobrovolných hasičů v Sazomíně byl založen v květnu 1910. Jeho stanovy sboru byly schváleny dne 20. března 1910. Zakladatelé sboru se stali František Hladík, František Jobánek, Josef Hladík, František Špaček a členy výboru byli zvoleni Jan Vencálek, Jan Špička, Franti- šek Macek, František Hladík a Antonín Míchal. Prvním náčelníkem sboru se stal František Hladík, zemědělec, podnáčelníkem František Mucha, zemědělec, četařem František Krajský, zemědělec,trubačem švec Josef Krones. Obec Sazomín vlastnila pístovou stříkačku, kterou po založení hasičského sboru tomuto předala. Dále hasiči vlastnili žebříky, uniformy, přilby a opasky. První stříkačka sloužila až to roku 1946, kdy sbor dostal novou motorovou stříkačku PS 8, se kterou pracoval až do roku 1976. V roce 1976 hasičům byla přidělena stříkačka PPS 12, která v obci slouží dodnes. V roce 1958 si dobrovolní hasiči koupili Tatru 805, která byla vyřazena a nahrazena převedenou Pragou RN AS 16z PS Žďár nad Sázavou 1 v roce 1982. I toto vozidlo v dalších letech neprošlo technickou prohlídkou a bylo vyřazeno. Hasiči v případě požáru sbor v případě požáru k dopravě používají zemědělský traktor. Poslední požární vozidlem byl automobil Žuk, který sloužil dlouhých 14 let. Po vyřazení v roce 2007 automobil putoval do hasičského muzea v Brně. Požární zbrojnice byla v Sazomíně postavena v roce 1910. nové se dobrovolní hasiči dočkali v roce 1952 v rámci rekonstrukce kulturního domu. Za zmínku stojí požár tří domů, který se odehrál 8.června 1951, a to u Blažeje Dvořáka, Antonína Hrada a Josefa Macků. Největším ohněm v obci, u kterého rovněž zasahovali místní dobrovolní hasiči, byl požár tří velkých usedlostí v roce 1956. V současné době Sbor dobrovolných hasičů Sazomín provádí výcvik družstva mužů. Zúčastňuje se pravidelně okrskových soutěží. Vybavení jednotky je na dobré úrovni pro její akceschopnost, za což patří poděkování zastupitelstvu obce, ale hlavně členům sboru.Zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů Sazomín je zařazena do JPOP V. Celkový počet členů SHD Sazomín je 35.

KDO JSME?

Jsme dobrovolní hasiči ze Sazomína. Naším povoláním je pomáhat, účastnit se soutěží a HASIT! (žízeň)